Ndërlidhjet

Japin dorëheqje katër ministra egjiptianë


Protestat antiqeveritare në Egjipt.

Protestat antiqeveritare në Egjipt.

Katër anëtarë të kabinetit të presidentit egjiptian, Muhammad Morsi, kanë dhënë dorëheqje, një ditë pas protestave masive antiqeveritare.

Ministrat e Turizmit, Mjedisit, Komunikimit dhe Çështjeve Ligjore kanë dorëzuar dorëheqjet te kryeministri Hisham Qandil.

Sot, protestuesit e opozitës kanë sulmuar dhe i kanë vënë zjarrin selisë së Vëllazërisë Myslimane në Kajro – partisë së presidentit Morsi.

Sulmi vjen një ditë pas vdekjes së 16 personave në protestat antiqeveritare.

Protestat e së dielës kanë mbledhur miliona njerëz në Kajro dhe qytete të tjera.

Kritikët thonë se Morsi u ka dhënë shumë pushtet islamikëve dhe ka dështuar të trajtojë problemet ekonomike.
XS
SM
MD
LG