Ndërlidhjet

Britani: Dëbohet kleriku radikal islamik Abu Qatada


Abu Qatada

Abu Qatada

Gazetat britanike raportojnë se kleriku radikal islamik, Abu Qatada, do të dëbohet nga Britania për në Jordani.

Gaztea “Times” raportoi në numrin e sotëm se Qatada do të largohet nesër, duke e përfunduar një proces, që zgjati tetë vjet të përpjekjeve të qeverisë, për ta dërguar atë në vendin e tij për tu paraqitur në gjykatë.

Qatada në Jordani është i kërkuar për akuza për terrorizëm dhe do të largohet nga Britania me një aeroplan special ushtarak.

Gazeta “Telegraph” shkruan se vëzhguesit nga organizatat për të drejtat e njeriut në Jordani do ta shoqërojnë atë.

Zyrtarët britanikë ende nuk i kanë komentuar raportet.

Qatada, që disa herë ishte i burgosur dhe ishte liruar, prej vitit 2001, njëherë ishte përshkruar nga një gjyqtar spanjoll si “dora e djathtë e Osama bin Ladenit në Evropë”.

Burgosja e tij e fundit ishte bërë në muajin Mars të këtij viti.
XS
SM
MD
LG