Ndërlidhjet

Pakistan: Nga sulmet me bomba – tetë të vrarë


Polici pakistanez qëndron në një shtëpi të shkatërruar pas përleshjeve të mëparshme ndërmjet forcave të sigurisë dhe militantëve talibanë

Polici pakistanez qëndron në një shtëpi të shkatërruar pas përleshjeve të mëparshme ndërmjet forcave të sigurisë dhe militantëve talibanë

Së paku tetë njerëz janë vrarë nga sulmet e ndara në pjesë të ndryshme të Pakistanit.

Zyrtarët thanë se së paku 6 vetë ishin vrarë dhe 11 të tjerë ishin plagosur nga sulmi i sotëm vetëvrasës në hapësirën Doaba në qarkun jugor Hangu.

Cak i këtij sulmi ishte lideri fisnor pro-qeveritar, Malik Habibullah, por ai shpëtoi, ndërsa në mesin e të vrarëve ishte vëllau i tij dhe një roje.

Në një incident tjetër, në Swabi afër Peshavarit, u vranë dy policë derisa e çmontonin një bombë.

Askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për këto sulme, por me gjasë, për to do të fajësohen talibanët, që në të kaluarën i kanë marrë në shënjestër civilët dhe pjesëtarët e sigurisë, gjatë dhunës nga e cila janë vrarë mijëra njerëz.
XS
SM
MD
LG