Ndërlidhjet

Irak: Nga vala e sulmeve – së paku 30 të vrarë


Demontratë kundër dhunës në Kirkut të Irakut më 14 Korrik

Demontratë kundër dhunës në Kirkut të Irakut më 14 Korrik

Zyrtarët në Irak thonë se nga një valë e sulmeve me bomba në hapësirat me popullatë dominuese shiite, janë vrarë më se 30 njerëz.

Shpëthimet filluan menjëherë pas Iftarit të Dielën në mbrëmje.

Së paku tetë vetë u vranë në qytetin-port në pjesën veriore të Irakut, Basra.

Raportohet për shpërthime edhe në Qerbela, Kut, Nasirija dhe Musajib.

Të Dielën, që ishte dita e katërt e njëpasnjëshme me dhunë, janë vrarë më se 30 vetë.

Iraku është në mes të periudhës më të keqe të dhunës për disa vite të fundit. Kjo i ka shtuar shqetësimet se ky vend mund të zhytet në luftë sektare.

Ditën e Shtunë, më se 20 vetë ishin vrarë nga sulmet me bomba, që në shënjestër i kishin xhamitë sunite në Bagdad.
XS
SM
MD
LG