Ndërlidhjet

Kritika Rusisë për dënimin e Navalnit


Protestë në mbrojtje të Navalny përballë misionit rus në OKB, në New York, 18 korrik, 2013

Protestë në mbrojtje të Navalny përballë misionit rus në OKB, në New York, 18 korrik, 2013

Kanë vazhduar kritikat ndaj Rusisë për dënimin e Aleksei Navalny, aktivist opozitar i cili u shpallë fajtor të enjtën për vjedhjen e lëndës së drurit të një kompanie ruse në vlerë prej 500 mijë dollarëve, në vitin 2009.

Navalni, një aktivist kundër korrupcionit dhe kritik i zëshëm kundër presidentit, Vladimir Putin, ka thënë se i tërë procesi është i motivuar politikisht.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se dënimi i aktivistit Navalny është pjesë e një “trendi shqetësues të veprimeve qeveritare” për të shtypur shoqërinë civile në Rusi.

Zëdhënësja e Departamentit të Shtetit, Marie Harf ka deklaruar se "përgjatë gjithë procesit ne kemi shprehur shqetësimin tonë për motivimin e dukshëm politik të tij. Ne jemi të trazuar rreth abuzimit të procesit të rregullt dhe sundimit të ligjit, ashtu siç është ilustruar nga sjellja e këtij gjyqi, ku gjyqtari ndërhynë në ekzaminimet e mbrojtjes dhe nuk pranon disa prej dëshmitarëve të mbrojtjes”.

Përpos Shtëpisë së Bardhë, vendimin e ka kritikuar edhe shefja e politikës së jashtme të BE-së, Catherine Ashton, dhe ish zyrtarë të lartë rus.

Ish lideri i Bashkimit Sovjetik, Mikhail Gorbachev, ka deklaruar se dënimi verifikon se gjyqet ruse nuk janë të pavarura.
XS
SM
MD
LG