Ndërlidhjet

Treni që doli nga binarët në Spanjë ecte me shpejtësi 153 km/hr


Momenti kur treni doli nga binarët në afërsi të Santiago de Compostela

Momenti kur treni doli nga binarët në afërsi të Santiago de Compostela

Një gjykatë në Spanjë ka thënë se treni që doli nga binarët javën e kaluar duke marrë jetën e 79 personave, ka qenë duke udhëtuar me shpejtësi prej 153 kilometra për orë në kohën kur ka ndodhur aksidenti.

Deklarata e bërë publike të martën nga gjykata në Santiago de Compostela, thotë se të dhënat e “kutisë së zezë” tregojnë se treni ka qenë duke udhëtuar me shpejtësi prej 192 kilometra në orë pak kohë para se të ndodhte aksidenti dhe se shoferi i kishte aktivizuar frenat që të ulte shpejtësinë.

Kufiri i shpejtësisë në vendin ku ka ndodhur aksidenti është vetëm 80 kilometra për orë.
XS
SM
MD
LG