Ndërlidhjet

Një grup monitorues ka thënë se 22 persona janë vrarë gjatë një shpërthimi që ka ndodhur në një magazinë municioni të enjtën në një rajon që mbahet nën kontrollin e forcave qeveritare në Homs.

Shpërthimi raportohet se ka ndodhur për shkak të raketave që janë shtënë nga forcat rebele.

Obervatoriumi Sirian për të Drejtat e Njeriut ka njoftuar se shtënia e raketave ka ndodhur pasi forcat qeveritare e kanë marrë nën kontroll të hënën të qarkut Khaldiyeh në Homs, zonë kjo që ishte në kontrollin e rebelëve sunni gjatë dy viteve të fundit.

Raketat kanë rënë në Ëadi-alZaha, Akruma dhe Al Nozha, të gjitha këto në qytetin Homs në të cilin kryesisht jetojnë pjesëtarë të komunitetit alaëit të cilit i përket edhe presidenti Bashar al Assad.

Një banor i Homsit ka thënë se shpërthimet ishin aq të fuqishme sa muret e disa ndërtesave janë çarë.

Pamje filmike që janë postuar në internet nga aktivitët shfaqin një top të madhë të zjarrit mbi disa lagje të Homsit.
XS
SM
MD
LG