Ndërlidhjet

Vritet kameramani i Sky News, Mick Deane


Fotografi arkivi nga përleshjet në Egjipt

Fotografi arkivi nga përleshjet në Egjipt

Televizioni britanik, Sky News ka njoftuar se gjatë përleshjeve në Egjipt është vrarë edhe një nga kameramanët e saj.

Sipas Sky News, Mick Deane, është vrarë gjatë përcjelljes së dhunës që ka shpërthyer sot në Kajro, kur forcat e rendit kanë nisur heqjen e dy kampeve të përkrahësve të Vëllazërisë Myslimane.

Udhëheqësi i Sky News, John Ryley, e ka përshkruar atë si një ndër më të mirët e kameramanëve.

Mick ka punuar për Sky për 15 vjet, me bazë në Washington dhe më pas në Jerusalem.

Ai ka qenë pjesë e ekipit që raportonte për ngjarjen në Kajro.

Në faqen e internetit të saj, Sky News ka raportuar se pjesa tjetër e ekipit është mirë dhe nuk është lënduar.

Dhuna në Egjipt nisi në mëngjes pasi autoritetet vendosen të largojnë protestuesit që kërkojnë që Muhammad Morsi të rikthehet në pozitën e presidentit, prej së cilës u largua nga ushtria më 3 korrik.
XS
SM
MD
LG