Ndërlidhjet

FARC-u vret 13 ushtarë në Kolumbi


Kolumbi

Kolumbi

Zyrtarët në Kolumbi thonë se 13 ushtarë janë vrarë në një pritë nga rebelët majtistë.

Sulmi ka ndodhur në prag të bisedimeve të qeverisë me FARC-un, apo Forcat e Armatosura Revolucionare të Kolumbisë, që pritet të rinisin të hënën.

Rebelët kanë pezulluar përfshirjen e tyre në bisedime të premten, për shkak të mosmarrëveshjeve me qeverinë e presidentit Juan Manuel Santos.

Bisedimet paqësore midis qeverisë dhe FARC-ut, i cili konsiderohet grup terrorist nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, janë hapur nëntorin e kaluar në Kubë, në përpjekje për t’i dhënë fund konfliktit të armatosur gjysmëshekullor, i cili ka marrë mbi 200,000 jetë njerëzish.
XS
SM
MD
LG