Ndërlidhjet

Në Prishtinë, pllakë përkujtimore për të pagjeturit


Ilustrim

Ilustrim

Në Ditën Ndërkombëtarë të Personave të Pagjetur, në Sheshin “Nënë Tereza” në Prishtinë është zbuluar një pllakë përkujtimore për të pagjeturit e luftës së fundit në Kosovë.

Autoritetet e vendit kanë kërkuar nga mekanizmat ndërkombëtarë që të ndihmojë zbardhjen e fatit të 1.727 personave të zhdukur.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka thënë se shoqëria kosovare ka për obligim të mendojë dhe të ndihmojnë në zbutjen e dhimbjeve që kanë familjarët e të pagjeturve.

“Kjo datë duhet të në shërbejë jo vetëm për t’i përkujtuar personat e pagjetur, por për t'u angazhuar si shoqëri që njerëzimit mos t’i ndodhin ngjarje të tilla të egra, të cilat synim dhe qëllim kanë ushtrimin e dhunës mbi njerëzit e pambrojtur”, ka thënë kryeparlamentari Krasniqi.

Në anën tjetër, zëvendëskryeministrja e Kosovës, Edita Tahiri, ka thënë se në bisedimet me Beogradin vazhdimisht është shtruar çështja e të pagjeturve.

“Adresa e këtij problemi, por edhe zgjidhja është te Serbia”, ka theksuar Tahiri.

Në ceremoninë e zbulimit të pllakës përkujtimore ishte edhe ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Tracey Ann Jacobson.

Kjo ditë po shënohet nën përkujdesjen e kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi.
XS
SM
MD
LG