Ndërlidhjet

Më shumë se 40 pjesëtarë të një grupi disidentësh iranian janë larguar nga një kamp në Irak pas dhunës që ka shpërthyer në kamp javën e kaluar.

Raportohet se rreth 50 pjesëtarë të Mujahedin e Khalq apo MEK, janë vrarë gjatë përleshjeve me armë zjarri në Kampin Ashraf në krahinën e Dijalës më 1 shtator.

Grupi i fajëson forcat e Irakut për vrasjet.

Zyrtarët irakianë i hedhin poshtë akuzat dhe thonë se ishin mosmarrëveshjet në mes të pjesëtarëve të këtij grupi që e ka nxitur dhunën.

Raportohet se 42 pjesëtarë të MEK tashmë janë vendosur në Kampin Hurryia në afërsi të aeroportit të Bagdadit, një lëvizje kjo që është përshëndetur nga Departamenti amerikan i Shtetit.

Pjesëtarët e MEK e kundërshtojnë regjimin fetar të Iranit, ndërsa atyre ju ishte ofruar strehim në Irak nga Saddam Hussein.
XS
SM
MD
LG