Ndërlidhjet

Turqi: Nderohet ekuipazhi që e rrëzoi helikopterin sirian


Ushtarët amerikanë me sistemin mbrojtës Patriot në një bazë ushtarake në Turqi

Ushtarët amerikanë me sistemin mbrojtës Patriot në një bazë ushtarake në Turqi

Forcat ajrore të Turqisë sot e kanë nderuar ekuipazhin, i cili e ka rrëzuar një helikopter ushtarak sirian, për të cilin është thënë se e ka shkelur hapësirën ajrore të Turqisë.

Aeroplanët luftarakë të Turqisë, këtë aksion e kishin ndërmarrë të hënën, ndërsa Ankaraja thotë se helikopteri kishte depërtuar dy kilometra në hapësirën ajrore turke.

Raportet ndërmjet Turqisë e Sirisë, që dikur ishin aleatë të afërt, janë përkeqësuar prej se ka shpërthyer konflikti në Siri, në mars të vitit 2011, raporton AFP.

Situata në rripin kufitar ndërmjet dy shteteve është e tensionuar dhe me incidente, kështu që NATO-ja e kishte vendosur atje sistemin e mbrojtjes Patriot.
XS
SM
MD
LG