Ndërlidhjet

Kerry dhe Lavrov diskutojnë për Sirinë në margjina të samitit


Sekretari John Kerry dhe ministri Sergei Lavrov në OKB, shtator 2013

Sekretari John Kerry dhe ministri Sergei Lavrov në OKB, shtator 2013

Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Rusisë Sergei Lavrov kanë diskutuar për Sirinë, në margjinat e një samiti aziatik në Bali të Indonezisë.

Kerry tha se fillimi i procesit të eleminimit të armëve kimike siriane është një “fillim i mirë”, dhe se regjimit të Bashar al-Assadit duhet t’i jepen meritat për përmbajtjen ndaj marrëveshjes në mes të Kerrit dhe Lavrov të arritur muajin e kaluar.

Kerry tha se ai dhe Lavror janë pajtuar për datën e një konference për paqen për Sirinë, e cila do të ndodhë sa më shpejt që të jetë e mundur.

Lavror tha se Rusia do të bëjë “gjithçka” për të siguruar që Assadi do të ndjekë rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shkatërrimin e armëve kimike.
XS
SM
MD
LG