Ndërlidhjet

Rusi: Snowden u takua me babain e tij


Lon Snowden (djathtas) duke dhënë deklarata për mediat ruse me të arritur në aeroportin Sheremetyevo në Moskë

Lon Snowden (djathtas) duke dhënë deklarata për mediat ruse me të arritur në aeroportin Sheremetyevo në Moskë

Ish-kontraktori i inteligjencës amerikane, Edward Sonwden, është takuar me babain e tij, Lon Snowden, në një vend të panjohur në territorin e Moskës.

Babai Snowden kishte arritur dje në Moskë, me shpresë se do të takohej me djalin e tij, i cili e ka fituar statusin e refugjatit të përkohshëm në Rusi, pasi kishte zbuluar informacione sekrete për përpjekjet e spiunimit amerikan në Shtetet e Bashkuara dhe në vendet e jashtme.

Agjencia ruse e lajmeve Interfax sot e ka cituar “burimin”, që ka thënë se takimi i babait Lon me të birin Edward, “tashmë është mbajtur dhe se ishte shumë emocional”.

Qeveria e Shteteve të Bashkuara ka kërkuar nga Rusia që ish-kontraktori Snowden tu dorëzohet autoriteteve amerikane.
XS
SM
MD
LG