Ndërlidhjet

Pakistan: Nga sulmi vetëvrasës – dy ushtarë të vrarë


Pamje në një qytet të Pakistanit pas një sulmi me bombë

Pamje në një qytet të Pakistanit pas një sulmi me bombë

Së paku dy ushtarë të Pakistanit janë vrarë nga një sulm vetëvrasës në rajonin e trazuar fisnor afër kufirit me Afganistanin.

Zyrtarët pakistanezë thanë se edhe dy ushtarët të tjerë ishin plagosur, kur personi vetvrasës e drejtoi makinën me eksploziv në konvojin ushtarak në qytetin Vana, që është më i madhi në territorin fisnor të Vaziristanit Jugor.

Askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulm.

Rajonet në Vaziristanin Jugor dhe Verior konsiderohen se janë bazë e fuqishme e militantëtve të ndërlidhur me talibanët, al-Kaidën dhe me lëvizjet e tjera aleate ekstremiste.
XS
SM
MD
LG