Ndërlidhjet

Afganistan: Karzai dhe Kerry biseduan për siguri


John Kerry në helikopter pasi kishte arritur për vizitë të paparalajmëruar në Afganistan

John Kerry në helikopter pasi kishte arritur për vizitë të paparalajmëruar në Afganistan

Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, dhe presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai, janë takuar në Kabul, me qëllim të zgjidhjes së dallimeve për marrëveshjen e cila do ta përcaktonte të ardhmen e forcave të Shteteve të Bashkuara në Afganistan.

Pritet që gjatë ditës së sotme bisedat të vazhdojnë.

Një zyrtar amerikan u tha gazetarëve, pas bisedimeve të mbrëmshme, se dallimet janë “zvogëluar në pjesën në të madhe të çështjeve të diskutueshme”.

Megjithatë, ky zyrtar ka refuzuar të thotë se a është bërë progres i mjaftueshëm, që do të mundësonte arritjen e marrëveshjes ndërmjet dy vendeve për Aranzhimet Bilaterale të Sigurisë, deri në fund të këtij muaji, ashtu siç dëshiron Uashingtoni.

Marrëveshja synon krijimin e rregullave sipas të cilave forcat amerikane do të mbeteshin në Afganistan, për të ndihmuar në trajnim dhe kundërterrorizëm, pasi forcat e jashtme luftarake të tërhiqen nga ky vend, deri në fund të vitit 2014.
XS
SM
MD
LG