Ndërlidhjet

Vazhdojnë bisedimet për Iranin


Gjenevë, 15 tetor 2013.

Gjenevë, 15 tetor 2013.

Bisedimet midis Iranit dhe fuqive botërore, në lidhje me programin bërthamor të Republikës Islamike, vazhdojnë sot në Gjenevë.

Zëvendësministri i Jashtëm iranian, Abbas Araqchi, e ka cilësuar si pozitive ditën e parë të negociatave.

Ai ka thënë se Irani ka propozuar një plan të ri, i cili, sipas raporteve, përfshin zmbrapsje në programin e pasurimit të uraniumit. Kjo njëherësh është edhe kërkesa kryesore e fuqive botërore.

Irani, megjithatë, nuk pranon se aktiviteti i tij bërthamor ka për qëllim krijimin e armës atomike.

Diskutimet sjellin së bashku zyrtarët e Iranit dhe përfaqësuesit e grupit “P5+1”, i cili përfshin Britaninë, Kinën, Francën, Rusinë, Shtetet e Bashkuara, plus Gjermaninë.
XS
SM
MD
LG