Ndërlidhjet

Obama – Sharif, diskutojnë për sulmet e telekomanduara


Kryeministri pakistanez, Nawaz Sharif (majtas) dhe presidenti amerikan, Barack Obama (djathtas)

Kryeministri pakistanez, Nawaz Sharif (majtas) dhe presidenti amerikan, Barack Obama (djathtas)

Presidenti amerikan, Barack Obama ka thënë se përballja me terrorizmin është një sfidë e përbashkët e Shteteve të Bashkuara dhe Pakistanit.

Obama i bëri këto komente në Shtëpinë e Bardhë, pas një takimi me kryeministrin pakistanez Nawaz Sharif.

Sharif i ka kërkuar Obamës që administrata e tij t’iu japë fund sulmeve nga aeroplanët pa akuipazh, një çështje kjo që ka nxitur tensione mes të dyja vendeve.

Obama, i cili nuk i ka përmendur këto sulme në deklaratën e tij, ka thënë se mardhënia në mes të dy vendeve është e ndërtuar mbi bazat e “respektit për integritetin territorial”.

Obama ka nënvizuar se më shumë se 40,000 pakistanezë kanë vdekur në sulme terroriste gjatë dekadës së fundit.

Të dy liderët kanë diskutuar edhe për mundësitë e përmirësimit të mardhënieve të Pakistanit me Indinë, dhe zhvillimin e një qasjeje konstruktive ndaj rajonit të Kashmirit.
XS
SM
MD
LG