Ndërlidhjet

Merkel: Duhet të rivendoset besimi BE-SHBA


Kancelarja gjermane, Angela Merkel.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se duhet të rivendoset besimi midis Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara.

Ajo ka thënë se zemërimi i Berlinit për dyshimet se Uashingtoni ka përgjuar telefonin e saj mobil, nuk ka të bëjë me të personalisht, por me të drejtat e të gjithë qytetarëve në privatësi.

Merkel i ka bërë këto komente pasi ka arritur në Bruksel, për të marrë pjesë në një samit të BE-së.

Të mërkurën, presidenti i SHBA-së, Barack Obama, ka siguruar Merkelin se agjencitë e inteligjencës amerikane nuk e kanë përgjuar dhe nuk do ta përgjojnë telefonin e saj.

Lexoni edhe këtë.
XS
SM
MD
LG