Ndërlidhjet

Obama dhe Netanyahu diskutuan për Iranin


Barack Obama (djathats) dhe Benjamin Netanyahu gjatë takimit të tyre të fundit në Uashington

Barack Obama (djathats) dhe Benjamin Netanyahu gjatë takimit të tyre të fundit në Uashington

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka diskutuar me kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu, lidhur me programin atomik të Iranit, negociatat paqësore ndërmjet izraelitëve dhe palestinezëve dhe për çështje të tjera në Lindjen e Mesme.

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se të dy liderët biseduan me telefon mbrëmë vonë.

Kjo bisedë u bë në periudhën kur Shtetet e Bashkuara po përpiqen t’i zbusin shqetësimet e Izraelit lidhur me disa kërkesa iraniane.

Teherani dëshiron që të zbuten sanksionet ndërkombëtare, në këmbim për koncesione në programin e tij atomik, por Izraeli i bënë presion presidentit amerikan, Barack Obama, që sanksionet të mbesin të tilla çfarë janë aktualisht.

Netanyahu, poashtu, ballafaqohet me kundërshtime në Izrael, lidhur me planet për lirimin e të burgosurve palestinezë, në kuadër të marrëveshjes për rifillimin e bisdimeve paqësore me palestinezët, që ishin ndalur për një kohë të gjatë.

Këtë marrëveshje e kishte ndërmjetësuar serketari amerikan i shtetit, John Kerry.
XS
SM
MD
LG