Ndërlidhjet

Moskë: Përkujtohen viktimat e periudhës staliniste


Përkujtimet në sheshin, Lubyanka, Moskë

Përkujtimet në sheshin, Lubyanka, Moskë

Dhjetra njerëz janë ndalur në sheshin Lubyanka të Moskës për të vendosur lule dhe qirinj, në shenjë nderimi për viktimat e spastrimeve të periudhës staliniste.

Në këtë shesh, ndodheshin dikur zyrat qëndrore të shërbimit sekret, ku gjatë viteve të ’30-ta, bëhej edhe ndalesa e fundit para se të dyshuarit të dërgoheshin në kampe të punës së detyruar ose të ekzekutoheshin.

Dhjetra njerëz qëndruan sot në po këtë shesh, duke lexuar emrat e viktimave të atij që quhet “Spastrimi i Madh”.

Ngjarja u organizua në vigjilie të “Ditës së Përkujtimit të Viktimave të Represionit Politik”.
XS
SM
MD
LG