Ndërlidhjet

Kennedy: Trupa të pajetë çdokund në Filipine


Helikopteri ushtarak duke dërguar ushqim për të prekurit nga tajfuni në Filipine

Helikopteri ushtarak duke dërguar ushqim për të prekurit nga tajfuni në Filipine

Gjenerali i Marinës së Shteteve të Bashkuara, Paul Kennedy, tha sot se ka parë trupa të pajetë gjithkah gjatë një fluturimi me helikopter mbi rajonin e prekur nga tajfuni Haiyan në Filipine.

Shtetet e Bashkuara, vendet anëtare të Bashkimit Evropian, Australia dhe Kombet e Bashkuara janë në mesin e atyre që kanë shpallur pako të ndihmave humanitare për dhjetëra mijëra njerëz në Filipine.

Departamenti i mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara i ka dërguar afro 90 pjesëtarë të marinës dhe aeroplanë për operacione të kërkim-shpëtimit.

Vlerësohet se nga tajfuni shkatërrues Hayian mund të kenë vdekur më se 10 mijë vetë.

Tashmë zyrtarisht është konfirmuar se numri i të vdekurve është 1 mijë.

Kombet e Bashkuara thonë se afro 9.5 milionë njerëz janë prekur nga kjo stuhi e tmerrshme, që ka shkaktuar “shktarërrime të gjëra dhe zhvendosje”.

Ky tajfun ishte njëri nga më të fuqishmit që ndonjëherë është regjistruar.
XS
SM
MD
LG