Ndërlidhjet

Gjendje e jashtëzakonshme në Sardenja të Italisë


Sardina

Sardina

Autoritetet italiane kanë shpallur gjendje të jashtëzakonshme në ishullin Sardenja, një ditë pasi cikloni Kleopatra ka vrarë së paku 16 persona.

Kryeministri Enrico Letta e ka cilësuar fatkeqësinë si “tragjedi kombëtare”.

Në Bruksel, zëdhënësi i Komisionit Evropian, Frederic Vincent, ka lexuar deklaratën e presidentit të këtij mekanizmi, Jose Manuel Barroso.

“Kam qenë thellësisht i tronditur kur kam mësuar për shkatërrimet dhe humbjet e jetëve nga përmbytjet që ka shkaktuar cikloni Cleopatra. Kjo është një goditje tragjike për popullin e Sardinës, për këtë ishull të bukur dhe komunitetin e tij”, thuhet në deklaratë.

Meteorologët kanë parashikuar sot vazhdimin e shirave.
XS
SM
MD
LG