Ndërlidhjet

Gjenevë: Pas progresit – arrijnë ministrat


Javad Zarif (majtas) dhe Catherine Ashton duke arritur në bisedimet për programin atomik iranian në Gjenevë

Javad Zarif (majtas) dhe Catherine Ashton duke arritur në bisedimet për programin atomik iranian në Gjenevë

Ministrat e jashtëm të gjashtë fuqive botërore kanë arritur në Gjenevë, me shpresë për një kthesë serioze në bisedimet me Iranin, lidhur me programin e kontestuar atomik të këtij vendi.

Raportohet se ardhja e tyre në Gjenevë po bëhet pasi një diplomat i Bashkimit Evropian u ka thënë gazetarëve se përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Catherine Ashton, dhe ministri i jashtëm iranian, Javad Zarif, kanë bërë “progres në çështjet thelbësore” gjatë bisedimeve të djeshme.

Mediat kineze e kanë cituar një burim në Ministrinë e jashtme të Kinës, që ka thënë se bisedimet e “kanë arritur momentin final”

Grupi P5+1, që përbëhet nga Shtetet e Bashkuara, Rusia, Britania, Franca, Kina dhe Gjermania, i ofron Iranit zbutje të kufizuar të sanksioneve ndërkombëtare në këmbim për suspendimin e disa aspekteve të programit të tij bërthamor.
XS
SM
MD
LG