Ndërlidhjet

Policia në Kaukazin Verior të Rusisë ka vrarë një militant të lartë islamik, në prag të Lojërave Olimpike Dimërore që do të mbahen muajin e ardhshëm në Soçi.

Komiteti Anti-terrorizëm i Rusisë ka thënë se Eldar Magatov është vrarë në një betejë të armatosur me forcat e sigurisë, në Dagestan.

Ndërkohë, autoritetet ruse kanë emëruar katër gra, që dyshohet se planifikojnë sulme terroriste gjatë Olimpiadës.

Ato janë: Ruzanna Ibragimova, Zaira Allieva dhe Dzannet Tshakhaeva nga Dagestani, si dhe Oksana Aslanova nga Turkmenistani.

Ato quhen “të veja të zeza”, pasi burrat e tyre janë vrarë nga forcat ruse në Kaukazin Verior si militantë të dyshuar islamikë.

Autoritetet thonë se gratë mund të përpiqen të marrin hak për vdekjen e burrave të tyre.
XS
SM
MD
LG