Ndërlidhjet

Policia ruse ka arrestuar në Moskë, afro 200 persona që po protestonin jashtë një gjykate, në përkrahje të tetë të dyshuarve të cilët po gjykohen për rolin e tyre në protestat e majit të vitit 2012.

Lideri i opozitës Aleksei Navalny dhe dy anetarë të punk bandit Pussy Riot janë në mesin e të personave të ndaluar nga policia.

Demonstratat u bënë në kohën kur gjykata po ju ulte dënimin me burg shtatë të akuzuarve.

Ata ishin pjesë e protestës së zhvilluar në Sheshin Bolotnaja, kundër presidentit Vlladimir Putin, e cila përfundoi më pas në përleshje të dhunshme me policinë.

Mbështetësit e tyre thonë se akuzat ishin të motivuara politikisht.
XS
SM
MD
LG