Ndërlidhjet

Gjermania, Franca, Polonia, të shqetësuara për Krimenë


Krime, 28 shkurt 2014.

Krime, 28 shkurt 2014.

Gjermania, Franca dhe Polonia kanë thënë se janë “thellësisht të shqetësuara” me zhvillimet në Krime të Ukrainës dhe u kanë bërë thirrje të gjitha palëve që të bëjnë gjithçka të mundur për të ulur tensonet.

Deklarata është bërë nga ministrat e jashtëm të tre vendeve të Bashkimit Evropian.

Tre ministrat kanë luajtur rol të rëndësishëm në negociatat që kanë çuar në nënshkrimin e marrëveshjes midis presidentit të përmbysur, Viktor Yanukovych, dhe opozitës, për t’iu dhënë fund trazirave vdekjeprurëse në Ukrainë.

Yanukovych ka lënë Kievin shumë shpejt pasi ka nënshkruar këtë marrëveshje, e cila ka bërë thirrje për zgjedhje të parakohshme presidenciale dhe qeveri të unitetit.
XS
SM
MD
LG