Ndërlidhjet

Ukrainë: Forcat në gjendje gatishmërie luftarake


Mbishkrimi "Putin ndale luftën" gjatë një proteste para Ambasadës së Rusisë në Kiev të Ukrainës

Mbishkrimi "Putin ndale luftën" gjatë një proteste para Ambasadës së Rusisë në Kiev të Ukrainës

Presidenti i përkohshëm i Ukrainës, Oleksandr Turchynov, thotë se i ka urdhëruar forcat e armatosura të Ukrainës që të kenë gjendje të gatishmërisë luftarake.

Kjo shpallje u bë pasi Dhoma e Epërme e Parlamentit të Rusisë votoi dje për miratimin e shfrytëzimit të forcave të Rusisë në Ukrainë.

Në deklaratën televizive, zoti Turchynov tha se autoritetet po e shtonin sigurinë rreth kapaciteteve atomike, aeroporteve dhe kapaciteteve të tjera “strategjike” në Ukrainë.

Ai tha se nuk ka arsyetim për atë që e cilësoi agresion rus.

Kryeministri i përkohshëm i Ukrainës, Arseniy Yatsenyuk, tha se çfarëdo intervenimi ushtarak nga Rusia do të shënoj fillimin e “luftës”.
XS
SM
MD
LG