Ndërlidhjet

Dy të vrarë në protestat në Malavi


Ilustrim

Ilustrim

Dy persona janë vrarë në Malavi gjatë protestave mes përkrahësve të partisë në pushtet dhe atyre të opozitës.

Lajmin për vrasjen e dy personave e ka bërë me dije policia e atjeshme e cila ka shfaqur shqetësimin se dhuna mund të shkaktoj probleme për zgjedhjet kombetare që pritet të mbahen atje.

Në mesin e të vrarëve është një polic dhe një civil ndërsa ngjarja ka ndodhur në Thyolo që gjendet 20 kilometra nga kryeqyteti komercial Blantyre.

Zona ku ka ndodhur ngjarja është bastion i partisë opozitare e udhëhequr nga Peter Mutharika, i cili është vëllau i ish-presidentit Bingu ëa Mutharika.

Ky i fundit ka ndërruar jetë në 2012-ten pas një sulmi në zemër.
XS
SM
MD
LG