Ndërlidhjet

Ukraina mobilizon 40 mijë rezervistë


Ilustrim

Ilustrim

Me qëllim të përballjes me Rusinë pas referendumit që Krimeja ti bashkohet federatës ruse, Ukraina ka vendosur që të shtoj forcën ushtarake.

Parlamenti i Ukrainës e ka miratuar sot dekretin presidencial sipas tw cilit do tw bwhet mobilizimi i 40 mijë rezervistëve.

Sekretari në Këshillin kombëtar të Mbrojtjes dhe Sigurisë në Ukrainë, Andriy Parubi, u tha anëtarëve të parlamentit në Kiev se 20 mijë rezervistë do të vendosen në kuadër të forcave të armatosura dhe 20 mijë të tjerë do të jenë pjesë e Gardës kombëtare që është krijuar së fundi.
XS
SM
MD
LG