Ndërlidhjet

Ushtria izraelite i vrau katër palestinezë


Protestuesit palestinezë duke hedhur gurë kundër forcave të sigurisë izraelite në Xhenin në fillim të këtij viti

Protestuesit palestinezë duke hedhur gurë kundër forcave të sigurisë izraelite në Xhenin në fillim të këtij viti

Forcat e sigurisë së Izraelit i kanë vrarë katër palestinezë gjatë një ndërhyrjeje në kampin e refugjatëve në Xhenin në Bregun Perëndimor.

Ushtria e Izraelit tha se gjatë natës synonte ta arrestonte një militant islamist të Hamasit, i akuzuar për komplot për vrasje të izraelitëve.

Ushtria tha se ai ishte barrikaduar në shtëpinë e tij dhe kishte hapur zjarr, duke i plagosur dy ushtarë izraelitë, por pastaj ai ishte vrarë.

Burime palestineze thanë sot se edhe tre palestinezë të tjerë ishin vrarë, derisa protestuesit ishin konfrontuar me forcat izraelite.

Grupi Hamas e ka kontrollin ndaj Rripit të Gazës.

Bisedimet për arritjen e paqes ndërmjet izraelitëve dhe palestinezëve, me ndërmjetësimin e Shteteve të Bashkuara, kanë arritur pak progres, prej se ato vazhduan vitin e kaluar.
XS
SM
MD
LG