Ndërlidhjet

FMN pritet që ta publikoj pakon e ndihmës për Ukrainën


Ilustrim

Ilustrim

Fondi Monetar Ndërkombëtarë pritet që gjatë ditës së enjte të bëj publike një pako ndihmëse për Ukrainën në vlerë prej 15 miliardë dollarë.

Gazeta Financial Times, e ka bërë publike këtë informacion duke u bazuar në burim të saja brenda diskutimeve në FMN.
FMN-ja e kishte konsideruar që Ukrainës si një “infuzion i shpejtë” i nevojitet një shumë një miliardëshe.

Mirëpo, pas diskutimeve me zyrtarët në Kiev, dhe pas bisedave që janë zhvilluar sot, pakoja e ndihmës ndaj Ukrainës pritet që të bëhet publike të enjten.

Ministri ukrainas i Financave Olexander Shlapak, ka thënë të martën se Kievi po negociuon për një pako nga 15 deri në 20 miliardë dollarë nga ana e FMN-së.

Misioni i FMN-së ka arritur në Kiev më 4 mars për shqyrtimin e gjendjes financiare pas rrëzimit të presitentit Viktor Yanukovych.
XS
SM
MD
LG