Ndërlidhjet

Manjati Andrej Kiska ka fituar zgjedhjet presidenciale në Sllovaki, pavarësisht se nuk ka pasur përvojë të mëparshme politike.

Kiska ka mundur kryeministrin aktual, Robert Fico, në rrethin e dytë të zgjedhjeve që është zhvilluar të shtunën.

Fitorja e tij pengon social-demokratët e Ficos që të kenë kontrollin edhe të presidencës, edhe të parlamentit.

Sllovakia është njëri nga pesë vendet e Bashkimit Evropian që nuk e ka njohur ende pavarësinë e Kosovës.

Kiska mbështet shtetin e Kosovës dhe ka thënë se vendi i tij duhet ta njohë atë.
XS
SM
MD
LG