Ndërlidhjet

Joe Biden arrinë në Kiev


Zëvendës presidenti amerikan, Joe Biden

Zëvendës presidenti amerikan, Joe Biden

Zëvendës presidenti amerikan Joe Biden ka arritur në Kiev të Ukrainës, ku do të realizoj një vizitë dy-ditore, për të biseduar atje me udhëheqësit ukrainas dhe me pjestarë të shoqërisë civile në lidhje me situatën në Ukrainë.

Biden në Kiev, pritet që të takohet me ushtruesin e detyrës së presidentit ukrainas Oleksandr Turchynov, si dhe me ushtruesin e detyrës së kryeministrit, Arseniy Yatsenyuk.

Biden në Ukrainë do të takohet me disa ligjvënës ukrainas, udhëheqës të organizatave joqeveritare por edhe me zyrtarë nga Ambasada Amerikane në Kiev.

Shtëpia e Bardhë përmes një njoftimi, ka bërë me dije se Biden do të diskutoj në Ukrainaë rreth përpjekjeve të bashkësisë ndërkombëtare për stabilizimin e situatës në Ukrainë, rreth situatës së krijuar nga seperatistët pro-rusë në lindje të Ukrainas si dhe do të ketë diskutime me qëllim të forcimit të ekonomisë ukrainase.

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se Biden gjatë këtyre takimeve, do të diskutoj edhe për reformën kushtetuese, procesin e decentralizimit si dhe rreth zgjedhjeve presidenciale që do të mbahen më 25 maj.
XS
SM
MD
LG