Ndërlidhjet

Obama: K. Veriore të mos kërcënohet me atom


Barack Obama gjatë fjalimit të sotëm para ushtarëve amerikanë në Korenë Jugore

Barack Obama gjatë fjalimit të sotëm para ushtarëve amerikanë në Korenë Jugore

Presidenti Barack Obama, tha se Shtetet e Bashkuara do ta përdorin forcën ushtarake, nëse është e domosdoshme për t’i mbrojtur aleatët e vet në Azi dhe i ka tërhequr vërejtjen Koresë Veriore, që të mos kërcënohet me sulme atomike.

Këto komente zoti Obama i bëri sot gjatë fjalimit para ushtarëve të Shteteve të Bashkuara të vendosur në Korenë Jugore.

Ai e ka dënuar Korenë Veriore, duke e vlerësuar si “shtet të izolur”, programi bërthamor i të cilit është “rrugë që çon vetëm në izolim të mëtejshëm”.

Kufirin ndërmjet dy Koreve, zoti Obama e ka përshkruar “si zonë të lirisë”.

Këto komente u bënë bnë periudhën kur ka shqetësime të larta se Pheniani po përgatitet ta kryej një provë të armatimit atomik.

Një agjenci monitoruese e Shteteve të Bashkuara ka thënë se pamjet satelitore tragojnë aktivitete në një terren atomik të Koresë Veriore, që zakonisht i paraprijnë testit.
XS
SM
MD
LG