Ndërlidhjet

Ukrainë: Ofensivë e forcave të Ukrainës për Sllovjansk


Militantët prorusë në roje në hyrje të qytetit Sllovjansk në pjesën lindore të Ukrainës

Militantët prorusë në roje në hyrje të qytetit Sllovjansk në pjesën lindore të Ukrainës

Forcat e Ukrainës janë të angazhuara në një ofensivë për ta rimarrë kontrollin në qytetin Sllovjansk, në pjesën lindore të Ukrainës.

Ministri i brendshëm, Arsen Avakov, tha se qëllimet janë “lirimi i pengjeve, lirimi nga armatimet e tyre, lirimi i ndërtesave administrative dhe ripërtritja e funksionimit normal të administratës së qytetit”.

Prej muajit të kaluar, Sllovjanski është nën kontrollin e forcave separatiste proruse.

Mëtutje, në njoftimin e tij në rrjetin Facebook, ministri Avakov konfirmoi se një pilot i Ukrainës është vrarë dhe një tjetër është plagosur, nga raketat kundërajrore të separatistëve, të cilët, poashtu, kanë shfrytëzuar artileri të rëndë dhe garanata.

Sipas zotit Avakov, trupat e Ukrainës e kanë marrë kontrollin ndaj nëntë postblloqeve në rrugët rreth qytetit.

Vyacheslav Ponomaryov, lider i vetëshpallur i separatistëve në Sllovjanks, tha se dy helikopterë ukrainas janë qëlluar, ndërsa një pilot është arrestuar.

Ofensivën ukrainase separatistët e kanë përshkruar si të “shkallës së gjërë”.

Separatistët prorusë e kanë burgosur prefektin e qytetit Sllovjansk, disa gazetarë, tre pjeesëtarë të forcave të sigurisë së ukrainës, dhe e mbajnë të rrëmbyer edhe ekipin e vëzhguesve ushtarakë të OSBE-së.
XS
SM
MD
LG