Ndërlidhjet

Persona të armatosur kanë hapur zjarr ndaj rojeve farnceze të sigurisë në Sana të Jemenit, duke vrarë një roje franceze dhe duke plagosur një tjetër.

Përgjegjësinë për sulmin nuk e ka marrë ende asnjë grup.

Zyra për media e shefes së politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka thënë se rojet franceze të sigurisë kanë qenë kontraktorë që punojnë për delegacionin e BE-së.

Autoritetet e Jemenit kanë thënë se kanë nisur hetime për incidentin.

Presidenti francez, Francois Hollande, e ka dënuar vrasjen si një “akt frikacak”.
XS
SM
MD
LG