Ndërlidhjet

Autoritetet italiane kanë njoftuar se të paktën 14 persona kanë vdekur, pasi një anije që transportonte qindra migrantë është fundosur sot në brigjet e Italisë jugore.

Anijet e mallrave që kanë qenë pranë vendit të incidentit, kanë thënë se kanë shpëtuar rreth 200 migrantë.

Ata nuk kanë njoftuar se sa në tërësi ka qenë numri i pasagjerëve në atë anije dhe sa nga ta po mungojnë aktualisht.

Nuk është ende e qartë se çfarë ka bërë që anija të mbytet në jug të ishullit Lampedusa.

Qindra migrantë janë mbytur në muajt e fundit derisa kanë bërë përpjekje të arrijnë në Evropë përmes anijeve.
XS
SM
MD
LG