Ndërlidhjet

Papa Françesku bën thirrje për ndaljen e dhunës


Ilustrim

Ilustrim

Papa Françesku gjatë vizitës së tij në Bregun Perëndimorë, ka bërë thirrje për dhënien fund të konfliktit në mes të izraelitëve dhe palestinezëve.

Ai pas takimit me presidentin e autoritetit palestinez Mahmud Abas ka folur për nevojën e intensifikimit të përpjekjeve dhe iniciativave për krijimin e paqës së qëndrueshme.

Në kuadër të turneiut tre ditorë në Lindjen e Mesme, Papa Françesku ka udhëtuar direkt me helikopterë nga Jordania , duke u bërë papa i parë që udhëton direk në Brekun Perëidimor.

Ai pritet që turneun ta vazhdoj në Tel Aviv dhe më pas në Jerusalem.
XS
SM
MD
LG