Ndërlidhjet

Nëse Juncker bëhet president, Londra mund të largohet nga BE


David Cameron

David Cameron

Kryeministri britanik, David Cameron, ka deklaruar se Britania mund të largohet nga Bashkimi Evropian, nëse ish-kryeministri i Luksemburgut, Jean-Claude Juncker, bëhet president i ardhshëm i Komisionit Evropian.

Këto komente ai i ka bërë për numrin më të ri të revistës gjermane, Der Spiegel.

Zoti Cameron ka theksuar se ai nuk garanton se Britania do të mbetet në BE, nëse Juncker zgjedhet shef i komisionit.

“Një fytyrë e viteve të 80-ta nuk do të jetë e aftë t’i zgjidhë problemet e pesë viteve të ardhshme”, tha Cameron.

Revista Der Spiegel shkruan se Cameron konsideron se Juncker është shumë federalist dhe se nominimi i tij do ta çoj përpara referendumin e planifikuar britanik për mbetje apo jo në Bashkimin Evropian.

Por, kandidaturën e zotit Juncker për president të Komisionit Evropian e mbështet kancelarja gjermane, AngelaMerkel, pasi partitë e tyre bëjnë pjesë në bllokun politik të qendrës së djathtë, Partia Popullore Evropiane, që ka fituar më së shumti ulëse në Parlamentin Evropian, në zgjedhjet e javës së kaluar.
XS
SM
MD
LG