Ndërlidhjet

SHBA: Franca ta ndalë shitjen e luftanijeve në Rusi


Njerëzit me flamuj ukrainas demonstrojnë para luftanijes së prodhimit francez që do t'i shitet Rusisë

Njerëzit me flamuj ukrainas demonstrojnë para luftanijes së prodhimit francez që do t'i shitet Rusisë

Gjashtë senatorë amerikanë i kanë dërguar letër pesidentit të Francës, Francois Hollande, në të cilën kërkojnë që ta anuloj dërgimin e dy luftanijeve franceze në Rusi dhe ta ndalë shitjen e ardhshme të anijeve në Rusi.

Pesë senatorë demokratë dhe një rebublikan thanë se aneksimi i Krimesë nga ana e Rusisë dhe agresioni ndaj Ukrainës, duhet të shërbejë që francezët ta rishqyrtojnë dërgimin e dy luftanijeve të tipit Mistral.

Sot më herët gjatë ditës, presidenti amerikan, Barack Obama, tha se ka shprehur shqetësim te Franca lidhur me këtë marrëveshje dhe se “do të ishte e preferueshme për ta shtypur pullën e pauzës”për këtë marrëveshje.

Franca ka thënë se synon ta respektoj kontratën, duke theksuar se ka të bëjë me afro një mijë vende të punës për francezët.
XS
SM
MD
LG