Ndërlidhjet

Afganistan: Votuan më se shtatë milionë njerëz


Njerëzit duke pritur në rresht për të votuar në provincën Bamjan në Afganistan

Njerëzit duke pritur në rresht për të votuar në provincën Bamjan në Afganistan

Në rethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Afganistan kanë dalur më se 7 milionë njerëz me të drejtë vote, tha sot në Kabul, shefi i Komisionit zgjedhor, Ahmad Yousuf Nuristani, pothuajse aq sa kanë dalur edhe në rrethin e parë të zgedhjeve në muajin prill.

“Dalja në zgjedhjet e sotme vlerësohet se ishte më tepër se shtatë milionë”, tha Nuristani.

Në Afganistan të drejtë vote kanë 12 milionë njerëz.

Për rrethin e dytë ishin kualifikuar dy kandidatë: ish-ministri i jashtëm, Abdullah Abdullah, dhe ish-ministri i financave, Ashraf Ghani.
XS
SM
MD
LG