Ndërlidhjet

Irak: Maliki kërkon unitet kombëtar


Vullnetarët irakianë që iu bashkuan ushtrisë për të luftuar kundër militantëve sunitë

Vullnetarët irakianë që iu bashkuan ushtrisë për të luftuar kundër militantëve sunitë

Për shkak të një ofensive aktuale të militantëve sunitë, kryeministri i Irakut, Nuri al-Maliki, e ka paraqitur një thirrje për unitet kombëtar.

Kjo ftesë u bë pas një takimi të liderëve shiitë, sunitë dhe kurdë, me dyer të mbyllura, mbrëmë vonë në Bagdad.

Në një fjalim të transmetuar në Televizionin e Irakut, ish-kryeministri irakian, Ibrahim al-Jafaari, e ka lexuar një deklaratë në të cilën dënoheshin “fuqitë terroriste” dhe mbështetej sovraniteti i Irakut.

Kjo thirrje u bë derisa presidenti amerikan, Barack Obama, po i shqyrton opsionet ushtarake për t’i detyruar grupet e ndara nga al-Kaida, Shteti Islamik i Irakut dhe Levant, që të tërhiqen. Këto grupe aktualisht e kanë marrë kontrollin ndaj pjesës më të madhe të veriut, me popullatë shumicë sunite.
XS
SM
MD
LG