Ndërlidhjet

Përfundon edhe një rreth bisedimesh për Iranin


Para selisë së Kombeve të Bashkuara në Vjenë

Para selisë së Kombeve të Bashkuara në Vjenë

Irani dhe gjashtë fuqitë botërore kanë përfunduar rrethin e pestë të bisedimeve bërthamore në Vjenë me shenja të përparimit.

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Michael Mann, ka thënë se palët do të takohen sërish në Vjenë më 2 korrik dhe se kanë nisur procesin e hartimit të marrëveshjes finale për t’i dhënë fund krizës mbi programin bërthamor të Iranit.

Megjithatë, ministri i Jashtëm iranian, Mohammad Javad Zarif, ka thënë se palët kanë ende punë për të gjetur gjuhë të përbashkët mbi çështjet kryesore.

Ato po bëjnë përpjekje të arrijnë marrëveshjen e plotë deri më 20 korrik.
XS
SM
MD
LG