Ndërlidhjet

Navalny përballet me akuza të reja


Aktivisti opozitar rus, Aleksei Navalny së bashku me të vëllain, Oleg Navalny (ARKIV)

Aktivisti opozitar rus, Aleksei Navalny së bashku me të vëllain, Oleg Navalny (ARKIV)

Kritiku i Kremlinit dhe autori i shkrimeve kundër korrupcionit në Rusi, Aleksei Navalny, po përballet me akuza të reja penale.

Zyrtarë të sundimit të ligjit e kanë bastisur apartamentin e tij gjatë ditës së djeshme, me dyshimin për lidhje me një rast vjedhjeje.

Disa orë më vonë, Komiteti Hetues i Rusisë ka njoftuar se kanë gjetur një fotografi që dyshohet se ishte vjedhur prej rrugëve të Vladimirit, rreth 170 km në verilindje të Moskës.

Agjencia e lajmeve pro Kremlinit, “LifeNews” ka raportuar se vizatimi është “vjedhur” nga Georgy Alburov, një prej aleatëve të Navalnit.

Avokati i Navalnit, Vadim Kobzev, ka thënë se Alburos është bërë cak i sulmeve sepse e ka publikuar një artikull hulumtues për shtëpitë luksoze të ligjvënësve pro Kremlinit.

Kobzev, gjithashtu ka thënë se Navalny e ka marr pikturën si dhuratë për ditëlindje dhe ka thënë se bastisja e apartamentit të tij është një përpjekje e re që “ti bëhet presion”.

Ky ëstë një rastet e shumta me të cilat përballet aktivisti opozitar, Navalny i cili tashmë është duke e kryer një dënim të pezulluar pesë vjeçar për një rast tjetër me të cilin ai është dënuar në vitin 2013.
XS
SM
MD
LG