Ndërlidhjet

Trembëdhjetë policë të lënduar


Mitrovicë, 22 qershor 2014

Mitrovicë, 22 qershor 2014

Trembëdhjetë pjesëtarë të Policisë së Kosovës janë lënduar gjatë protestës së sotme në Mitrovicë, ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, zëdhënësi i Policisë nga komanda në jugore e Mitrovicës, Avni Zahiti.

Ai ka thënë se raporti i policisë nuk është ende përfundimtar.

"Po ashtu, si pasojë e përdorimit të mjeteve ndezëse nga protestuesit katër vetura janë djegur, dy të policisë së Kosovës, një e EULEX-it dhe një e UNMIK-ut", ka thënë Zahiti.

Deri më tani, Zahiti ka thënë se janë arrestuar të paktën 5 persona.

Aktualisht, nuk dihet edhe numri i protestuesve të lënduar gjatë protestës së sotme, e cila eskaloi në përplasje mes masës dhe policisë.

Policia e Kosovës dhe ajo e EULEX-it kanë përdorur gazin lotsjellës për të shpërndarë turmën e protestuesve, të cilët kishin dalë në jug të qytetit të Mitrovicës për të kundërshtuar rivendosjen e barrikadës në urën qendrore mbi lumin Ibër, nga ana e autoriteteve komunale të Mitrovicës së Veriut, në praninë e zyrtarëve të qeverisë së Serbisë.
XS
SM
MD
LG