Ndërlidhjet

Flamuri ukrainas u vendos në Sllovjansk


Banorët në Sllovjansk presin në radhë për të mbushur ujë për pije

Banorët në Sllovjansk presin në radhë për të mbushur ujë për pije

Forcat qeveritare të Ukrainës sot e kanë vendosur flamurin kombëtar në qytetin Sllovjansk, që ishte bazë kryesore e kryengritësve prorusë në Ukrainë, pasi i kanë dëbuar ata gjatë luftimeve të natës.

Ministri i mbrojtjes, Valeriy Geletey, i tha presidentit të Ukrainës, Petro Poroshenko, se flamuri është vendosur lart në Sllovjansk, në ndërtesën e këshillit të qytetit, që është njëra nga ndërtesat kryesore, ku ishin vendosur kryengritësit.

Ministria e brendshme e Ukrainës ka thënë më herët se pjesa më e madhe e kryengritësve prorusë dhe komandanti i tyre më i lartë, janë larguar nga baza e tyre në qytetin Sllovjansk.

Ministri i brendshëm i Ukrainës, Arsen Avakov, u tha sot gazetarëve në Kiev se “këtë mëngjes inteligjenca ka raportuar se Igor Strelkov dhe pjesa më e madhe e kryengritësve janë larguar nga Sllovjanski”, për shkak të luftimeve intensive gjatë natës.

XS
SM
MD
LG