Ndërlidhjet

Ka nisur armëpushimi 5-orësh në Gaza


Gazaza strip, at Hawara checkpoint near the West Bank city of

Gazaza strip, at Hawara checkpoint near the West Bank city of

Armëpushimi pesëorësh midis Izraelit dhe Hamasit ka nisur në orën 9:00, pas nëntë ditësh luftime.

Dy palët kanë rënë dakord që të ndalojnë sulmet deri në orën 14:00 për t’iu mundësuar banorëve të Gazës që të furnizohen.

Korrespondentët thonë se njerëzit jamë duke nxituar për të blerë ushqime.

Zyrtarët në Gaza thonë se sulmet e Izraelit kanë lënë 227 palestinezë të vrarë.

Raketat e Hamasit, ndërkaq, kanë vrarë një izraelit.

Izraeli ka nisur operacionin ushtarak më 8 korrik, me qëllim, siç ka thënë ai, ndalimin e sulmeve me raketa nga militantët e Hamasit.

Por, Kombet e Bashkuara thonë se shumica e të vrarëve në Gaza janë civilë.

XS
SM
MD
LG