Ndërlidhjet

Rusi: Putini takohet me Poroshenkon


Putin (djathtas) dhe Poroshenko gjatë takimit të tyre në qershor të këtij viti

Putin (djathtas) dhe Poroshenko gjatë takimit të tyre në qershor të këtij viti

Kremlini ka njoftuar se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, do të takohet me presidentin e Ukrainës, Petro Poroshenko, gjatë një tubimi në Minsk të Bjellorusisë më 26 gusht.

Presidenca ruse ka njoftuar sot në faqen e saj në Internet, se pos me Poroshenkon, zoti Putin do të takohet edhe me zyrtarë nga Komisioni Evropian dhe Unioni Doganor Euroazi, që përbëhet nga Rusia, Kazakistani dhe Bjellorusia.

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, e ka konfirmuar lajmin dhe ka theksuar se “stabilizimi i situatës” në pjesën lindore të Ukrainës, do të jetë çështje kryesore e diskutimeve.

Putin dhe Poroshenko nuk janë takuar prej fillimit të muajit qershor.

Njëherësh, Ukraina ka njoftuar se forcat e saj qeveritare sot po luftojnë kundër separatistëve prorusë në Donjeck dhe Luhansk, që janë dy qytetet kryesore nën kontrollin e kryengritësve në pjesën lindore të Ukrainës.

Deri tash, në luftimet ndërmjet separatistëve prorusë dhe forcave qeveritare të Ukrainës, në pjesën lindore të këtij vendi, janë vrarë më se 2 mijë vetë.

XS
SM
MD
LG