Ndërlidhjet

Bruksel: Catherine Ashton së shpejti takohet me Javad Zarifin


Catherine Ashton dhe Javad Zarif gjatë një konference për gazetarë në Vjenë

Catherine Ashton dhe Javad Zarif gjatë një konference për gazetarë në Vjenë

Bashkimi Evropian ka njoftuar se përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe siguri, Catherine Ashton, do të takohet me ministrin e jashtëm iranian, Javad Zarif, më 1 shtator në Bruksel, për të diskutuar për kornizën e negociatave atomike.

Ky njoftim i BE-së u bë sot, derisa ka skaduar afati brenda së cilit Irani është dashur tu përgjigjet pyetjeve të Agjencisë Ndërkombëare për Energji Bërthamore, lidhur me kërkimet e dyshuara për armatim atomik.

Nuk dihet saktësisht se a është përgjigjur Irani në këto pyetje apo jo.

Në takimin e tyre të fundit, në muajin korrik, Ashton dhe Zarif ishin pajtuar për ta vazhduar afatin deri më 24 nëntor për arritujen e marrëveshjes gjithpërfshirëse atomike ndërmjet gjashtë fuqive botërore dhe Iranit.

Zonja Ashton është negociatori kryesor për gjashtë vendet (Shtetet e Bashkuara, Rusinë, Kinën, Francën, Britaninë dhe Gjermaninë), në bisedimet atomike me Iranin.

XS
SM
MD
LG